Projekt indywidualny domu nowoczesnego w lesie w Rzeszowie z pięknym podcieniem i drewnem na elewacji oraz dachem dwuspadowym. Zobacz projekt

Zielone dachy oraz tarasy

Zielone dachy oraz tarasy

Odpowiednio zaprojektowany zielony dach, może okazać się znacznie trwalszy od typowego stropodachu. Po pierwsze należy jednak dopilnować aby wykonawca zrealizował go dokładnie wg projektu konstruktora. W przypadku tego rodzaju dachu rozkład obciążeń jest mocno zróżnicowany.

Nieodpowiednie wykonanie spowoduje, że po pewnym czasie na suficie pojawią się rysy, ugięcia, a w skrajnych przypadkach może dojść do zawalenia konstrukcji.
Zielony dach zbudowany jest ze ściśle określonych warstw technicznych. Górną warstwę stanowi roślinność, pod którą znajduje się gleba, zwana substratem. Jej celem jest zapewnienie optymalnego ukorzenienia i akumulowanie wody w czasie pór suchych. Za odprowadzenie nadmiaru wody z dachu odpowiedzialna jest warstwa drenażowa. Poniżej znajduje się warstwa ochronna w postaci geowłókniny, która chroni izolację termiczną przed naciskiem gleby i warstwy drenażowej oraz zapewnia odparowywanie wody, która zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, przedostanie się do warstwy izolacji. Ostatnią warstwą układaną pod termoizolacją jest hydroizolacja, która dzięki swojej lokalizacji jest skutecznie chroniona przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych.

dach zielony

Często spotykanym błędem jest położenie złej hydroizolacji, które nie posiadają właściwości przeciwkorzennych. Warto zatem zainwestować w najlepsze rozwiązania wodoszczelne i paroizolacyjne.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego substratu – czyli gleby, na której będzie rosła nasza zieleń. Sens działania zielonego dachu polega na zastosowaniu takiej gleby, na której będą rosły tylko te rośliny, które wybraliśmy do zazielenienia. Może też być tak, że na naszym dachu nic nie wyrośnie. Powodem tego będzie najprawdopodobniej dobór złego substratu ze zbyt dużą ilością spłukujących się iłów, glin czy torfu.  Grubość i rodzaj gleby zależy przede wszystkim od zastosowanej na dachu roślinności. W przypadku mało wymagającej zieleni ekstensywnej należy przewidzieć 10-15cm warstwy lekkiego substratu. W przypadku trawy, grubość warstwy glebowej winna wnosić 15-35cm. Jeśli natomiast zapragniemy by na naszym dachu wyrosły wysokie, wieloletnie krzaki, powinniśmy założyć 40-70cm warstwy substratu.
 
dom z dachem zielonym
Dachy płaskie pogrążone są najbardziej newralgicznym punktem architektonicznym naszego budynku. Jeśli chcemy, żeby przekrycie naszego domu służyło nam przez długie lata musimy wystrzegać się najtańszych rozwiązań oraz zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną. Należy również pamiętać, że to architekt firmuje swoim nazwiskiem projekt i w świetle prawa bierze odpowiedzialność za wszelkiego rodzaju problemy podczas użytkowania budynku.

         

autor: jmsSTUDIO s.c.