Projekt indywidualny domu nowoczesnego w lesie w Rzeszowie z pięknym podcieniem i drewnem na elewacji oraz dachem dwuspadowym. Zobacz projekt

Dom z użytkowym poddaszem czy dom parterowy.

Dom z użytkowym poddaszem czy dom parterowy. na jaki projekt się zdecydować?

Zanim podejmiemy jakże ważną dla naszego przyszłego życia decyzję przeanalizujmy kilka za i przeciw.

Lokalizacja, wielkość działki to kluczowy czynnik jaki musimy wziąć pod uwagę myśląc o projekcie domu. Zdecydowanie odradzam dom parterowy na niewielkiej działce, znacznie lepiej wykorzystamy niewielką powierzchnię zabudowy kiedy zdecydujemy się na dom z użytkowym poddaszem.

Wysokie koszty gruntów na obrzeżach miast skłaniają do zakupów mniejszych działek a co za tym idzie do budowy budynków z poddaszem użytkowym. Należy wziąć także pod uwagę dopuszczalny w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego  procent powierzchni zabudowy i powierzchni biologicznie czynnej. Jeśli dysponujemy dużą działką, gdy okoliczna zabudowa nie jest zwarta warto rozważyć najpierw projekt a potem budowę domu parterowego.

Projekt domu jednorodzinnego

Następna kwestią jaką powinniśmy wziąć pod uwagę to koszty. Spróbujmy więc je porównać. Dom parterowy to większy obrys budynku, co za tym idzie droższe fundamenty, droższy dach, więcej ścian, droższa izolacja termiczna zarówno ścian jak i dachu.

Czy zatem dom parterowy zawsze będzie kosztował nas więcej ?

Nie koniecznie, oszczędzamy na stropie na schodach wewnętrznych, balustradach, te oszczędności niestety jednak się nie bilansują. Możemy szukać oszczędności w prostocie bryły, mało skomplikowany rzut to tańsze fundamenty, prosty dach również pozwoli nam zaoszczędzić wydatki. Porzeźbiona bryła to droższy fundament i droższy dach. Należy mieć na uwadze, iż wielospadowe dachy, jaskółki, wole oczka, wykusze są kosztowne, kosztowna jest także robocizna.

Niewątpliwą zaletą domu parterowego to komfort użytkowania, brak barier komunikacyjnych. Schody zawsze stanowią przeszkodę dla osób starszych i dzieci. Jeśli myślimy o domu na lata, dobrze mieć na uwadze, iż każdy z nas może być kiedyś mniej sprawny.

Ważnym w każdym projekcie domu jest podział funkcji na strefy, wyróżniamy dwie podstawowe – strefę dzienną i nocną, oczywistym w domach z użytkowym poddaszem jest podział na część dzienną na parterze a część nocną (prywatną) na poddaszu. Czytelny podział funkcji jest kluczem do dobrego projektu i dobrego funkcjonowania w przestrzeni.

Niewątpliwie dom parterowy ma duże szanse integrować mieszkańców – pozwala im na częstsze spotkania ale podstawą do dobrego funkcjonowania każdego domu jest dobry projekt.

Prosta bryła zewnętrzna służy domom parterowym, trudno sobie wyobrazić dobrze rozwiązany dom parterowy z wykuszami, jaskółkami czy balkonami, jeśli podoba nam się urozmaicony dach, lepiej zdecydować się na projekt domu z użytkowym poddaszem. Pamiętać musimy tylko o tym, że oprócz kosztów związanych ze skomplikowaną więźbą dachową , możemy się spotkać z trudnościami przy aranżacji wnętrz. Rozsądnym wtedy okazać się może skorzystanie z pomocy specjalistów w dziedzinie aranżacji.

W poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi zawsze należy kierować się własnymi potrzebami, nie warto oglądać się na obecne trendy, należy zawsze brać pod uwagę lokalizację, miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Polecamy korzystać z pomocy architektów, którzy pomogą uniknąć podstawowych błędów już na początku inwestycji learn the facts here now.