Projekt nowoczesnego mini marketu - to elegancki budynek usługowo handlowy z elewacją z szarej cegły i drewna pod Wieliczką. Zobacz projekt

Ciekawy projekt nocnego podświetlenia elewacji nowoczesnego budynku w Krakowie

Gdy zamawiamy projekt domu myślimy by był to ładny dom , nowoczesny, by zamówiony projekt był ciekawy i prezentował ciekawy pomysł architektoniczny. Do projektu zamawiamy wizualizacje w wysokiej jakości by dobrze zobrazować nowoczesne ciekawe pomysły projektowe i przyjęte rozwiązania wizualne. Powyższe jest niemal standardem, jednak bardzo sporadycznie zdarza się sytuacja w której Inwestor zastanawia się nad tym jak budynek będzie wyglądał w nocy, często to duży błąd.

O ile nie planujemy realizować podświetlenia naszego budynku gdy zapadnie zmrok, można temat pominąć.

Jednak w dzisiejszych czasach większości współczesnych budynków po zmroku nie kryje ciemności i mroku a rozświetlają je nowoczesne lampy LED i led RGB, pozwalające tworzyć dowolne efekty wizualne a projektowane podświetlenia tworzą wspaniałe iluminacje świetlne.

Czy aby na pewno ?

Niestety, ze szkodą dla architektury i projektów wielu nowoczesnych budynków, przy nocnym podświetleniu elewacji pomijane jest słowo projekt, a nocne podświetlenie jest tworzone przez wykonawcę lub inwestora na zasadzie: "... a to tu damy lampę elewacyjną świecącą dwustronnie, tu zamontujemy halogen w podbitce podświetlający ścianę i może jeszcze zamontujmy cztery lampy IP 68 w bruku przed garażem... "

Efekt ? Ciemne miejsca na elewacji , brak podświetlenia tam gdzie może ono podkreślić walory elewacji , często natomiast oświetlenie elewacji wydobywa wszelkie jej niedoskonałości , zwłaszcza jeżeli jego montaż nie został poprzedzony stosownym projektem który pozwolił przeanalizować i przewidzieć jaki efekt podświetlenia zapewni lampa danego typu zamontowana na elewacji w konkretnym miejscu .

W związku z powyższym, jeżeli chcemy by nasz dom i jego nocna iluminacja przyciągały uwagę i były miłe dla oka gdy zaczynają rozświetlać noc, warto wcześniej poświęcić chwilę czasu na zaprojektowanie nocnego oświetlenia naszego budynku.

Dodatkowym atutem płynącym z nowoczesnego projektu oświetlenia elewacji budynku i otoczenia jest aspekt praktyczny. Jeżeli architekt zaprojektuje nocne podświetlenie elewacji i ogrodu, nie będziemy mieli problemów z tym że gdy siedzimy na podświetlonym tarasie lampy rażą nas w oczy a w miejscu gdzie grillujemy i mamy stolik z podręcznymi produktami jest najciemniejszy kąt i musimy używać latarki. Gdy podejdźmy do drzwi budynku nie będzie sytuacji że lampa elewacyjna znajdzie się za naszymi plecami a nasz cień na elewacji będzie utrudniał trafienie kluczem do zamka.

Polecam więc wszystkim osobą planującym projektowanie budynku, rozważenie zlecenia, poza projektem budowlanym, odrębnego opracowania projektowego jakim jest projekt nocnej iluminacji / podświetlenia budynku - warto.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia niezależnie czy projektujemy podświetlenie elewacji samodzielnie czy też ze wsparciem architekta, warto pomyśleć o naszej planecie, środowisku i także naszym portfelu, pomoże w tym zaprojektowanie czasowego włącznika świateł, dzięki takiemu rozwiązaniu np. od północy do godziny 18:00 dnia następnego, czyli w momencie kiedy nie jest to już szczególnie użyteczne,  elewacja nie będzie podświetlona, a my nie będziemy musieli  myśleć by ja wyłączyć.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z projektu nocnej iluminacji nowoczesnego budynku autorstwa naszej pracowni.

 

2016 09 jmsstudio architekci projekt elewacji domu 01 nowoczesne oswietlenie elewacji budynku krakow 1024x682

 Ciekawy projekt oświetlenia elewacji nowoczesnego domu z wykorzystaniem punktowych lamp LED

2016 09 jmsstudio architekci projekt elewacji domu 02 nocna iluminacja nowoczesnej elewacji budynku projekt lamp led na elewacji krakow 1024x682

 Ciekawy projekt iluminacji  elewacji nowoczesnego domu w Krakowie - zastosowane zostały lampy LED

2016 09 jmsstudio architekci projekt elewacji domu 03 nowoczesny projekt podswietlenia elewacji lampy led 1024x682

 Lampy świecące dwustronnie na zasadzie góra dół dają ciekawy efekt wizualny przy nocnym oświetleniu elewacji

2016 09 jmsstudio architekci projekt elewacji domu 04 oswietlenie elewacji nowoczesnej lampami led rgb ciekawy efekt dom w nocy krakow 1024x682

Odpowiednie rozmieszczenie lamp oświetlających elewacje gwarantuje ciekawy efekt podświetlenia elewacji co jest szczególnie ważne dla nowoczesnej architektury.

tekst i zdjęcia: arch. Michał Smolarski

Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz