Projekt indywidualny domu nowoczesnego w lesie w Rzeszowie z pięknym podcieniem i drewnem na elewacji oraz dachem dwuspadowym. Zobacz projekt

Ocieplenie dachu z widoczna więźbą - wełna mineralna kontra piana PUR

Dziś przedstawiamy   analizę w której porównanym zastosowanie płyt z piany PUR do izolacji dachu z widoczna więźbą w porównaniu do wełny mineralnej - zapraszamy.


Jeżeli chodzi o zastosowanie w naszym aktualnym projekcie indywidualnym materiału termoizolacyjnego na dachu budynku mieszkalnego: zgodnie z wytycznymi projektowymi odnośnie widocznej konstrukcji dachu we wnętrzach na poddaszu,  w nowym projekcie domu nowoczesnego zaprojektowana została konstrukcja dachu w układzie warstw uwzględniającym termoizolację wykonaną z płyt PUR / PIR na deskowaniu pełnym.Takie rozwiązanie pozwala zachować otwarte wnętrze z widoczną konstrukcją krokwi i belek dachowych. Płyty PUR z twardego styropianu posiadają bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej i wytrzymałościowe, w naszym przypadku przyjęty deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła płyt wynosi 0,031 [W/mK] co zapewnia spełnienie aktualnych prawnych wymogów dotyczących izolacyjności cieplnej przegród przy grubości warstwy 20cm, ale na rynku są dostępne droższe i jeszcze lepsze parametrowo płyty (nawet do 0,022 [W/mK]) co oczywiście przekłada się na grubość warstwy termoizolacji.

W naszym rozwiązaniu nie ma potrzeby dokładania dodatkowych centymetrów termoizolacji na dach ponieważ ich efektywność nie będzie miała już racji finansowych i obliczeniowych. Dla porównania większość dostępnej na rynku standardowo wełny mineralnej służącej ocieplaniu dachów posiada ww. współczynnik w przedziale 0,035-0,039 [W/mK] (im większa wartość tym gorzej i tym grubsza musi być warstwa termoizolacji, aczkolwiek materiał jest nieco tańszy, bo o gorszych parametrach).


Zatem w przypadku gdybyśmy chcieli zastosować zamiast płyt PUR wełnę mineralną należałoby na pewno zwiększyć grubość warstwy z 20cm do 30 (lub nawet 40cm w zależności od obliczeń przeprowadzonych przez audytora i jego zaleceń - w przypadku gdy mamy już konkretnie wybrany materiał danego producenta wraz ze wszystkimi jego parametrami).

Wiąże się to bezpośrednio z podniesieniem całości pokrycia dachowego względem obecnie projektowanego poziomu dla piany PUR/PIR, co za tym idzie ze zmianą zewnętrznego parametru budynku, na które otrzymujemy parametry w planie.


Dodatkowo trzeba będzie wykonać solidną podkonstrukcję pod warstwy przekrycia dachowego ponieważ wełna mineralna nie jest tak sztywna jak płyty styropianowe, co wiąże się z powstaniem znaczących tzw. "mostków cieplnych" czyli miejsc niezabezpieczonych przed przenikaniem ciepła. W przypadku nakrokwiowego izolowania płytami styropianowymi, tak jak założono w projekcie, problem mostków praktycznie nie istnieje. Jedyną opcją aby zachować otwartą i widoczną konstrukcję dachu od wewnątrz byłoby pozostawienie poziomu kalenicy na obecnej wysokości i obniżeniu całości konstrukcji dachu wraz ze wszystkimi nowymi warstwami, wieńcami żelbetowymi i ścianami kolankowymi "w dół" tak by zmieścić się w dotychczasowej wysokości, jednak jak Pan widzi będzie się to wiązało w zasadzie z przeprojektowaniem całości dachu i zmianę projektu konstrukcyjnego. Pomieszczenia na poddaszu również byłyby wtedy o ok. 20cm niższe.Innym rozwiązaniem (jeżeli już naprawdę bardzo zależy komuś na dodatkowym ociepleniu poddasza) przy zachowaniu obecnego rozwiązania z płytami PUR jest dołożenie dodatkowej warstwy termoizolacji z wełny mineralnej, pomiędzy krokwie od środka budynku i zamknięcie całości pod obudową z płyt g-k w pomieszczeniach - jednak wtedy tracimy już efekt widocznych od wewnątrz krokwi konstrukcji dachu, a chyba nie o to nam chodziło.

Poza tym dołożenie 20cm wełny pomiędzy krokwiami nie spowoduje znacznego zwiększenia efektywności izolacyjności cieplnej ponieważ dach ocieplony jest już od strony zewnętrznej, więc dokładanie tego w środku nie bardzo ma sens merytoryczny, obliczeniowy i finansowy. Trzeba również pamiętać że dach musi w takim przypadku "oddychać" więc nie można zapomnieć o pozostawieniu szczelin wentylacyjnych pomiędzy dokładanymi i istniejącymi warstwami. W tym rozwiązaniu jednak nie musimy zmieniać niczego w projekcie i w zasadzie może Pan tą dodatkową warstwę termoizolacji z wełny mineralnej wykonać już na budowie poza projektem (zmiana nieistotna).

Ostateczną opcją jest przeprojektowanie całości dachu na budynku mieszkalnym na brak widocznej konstrukcji od wewnątrz i zastosowanie konstrukcji dachu w tradycyjnym układzie z wełną pomiędzy i pod krokwiami (około 30-40cm). Jest to jednak zmiana całościowa bo dotyczy większości rysunków, opisów i również co najmniej branży konstrukcyjnej.

Mam nadzieje że ta analiza naszego konkretnego przypadku dachu dwuspadowego z widoczną więźbą pomoże komuś podjąć decyzję o wyborze ocieplenia dla własnego dachu.

Tekst: Piotr Rosołowski.